Częstą sytuacją, którą spotykamy podczas pomiarów są błędnie przygotowane otwory do montażu okien i drzwi.

Montaż stolarki okiennej w niewłaściwie przygotowane otwory powoduje, że mechaniczne połączenie okna z murem oraz wypełnienie szczelin dylatacyjnych uszczelnieniem np. pianką montażową zwaną też pianką PU  nie spełnia swojej roli. Niestaranność i pośpiech montażystów może wykończyć nawet najlepsze okno! Dodatkowo narażamy się na przedmuchy i przewiewy wiatru oraz przeciekanie wody do wnętrza pomieszczeń.

Parę przykładów nieprawidłowych praktyk montażowych poniżej.

zly montaz 3
zly montaz 4

Jak należy przygotować otwór okienny do montażu okna?

Otwór okienny, a w zasadzie jego ościeża powinny być równe. Jeżeli poziomica wskazuje gdzieś nierówności powinny być one zniwelowane za pomocą np. zaprawy murarskiej. Końcowa warstwa powinna być wykonana najlepiej z materiału morozo-odpornego i wodoodpornego.

Najmniej problemu z przygotowaniem otworu okiennego pod montaż okna jest w nowych budynkach gdzie ościeże okienne zazwyczaj wymaga tylko oczyszczenia z drobin gruzu, pyłu i wszystkiego co tam zdążyło się osadzić podczas budowy budynku. Należy na to zwrócić szczególną uwagę gdy będziemy stosowali taśmy rozprężne i folie uszczelniające.

Brak oczyszczenia ościeży może spowodować problemy z przyklejeniem do niego folii. Będzie również powodował złe przyleganie taśm rozprężnych do podłoża przez co warstwa uszczelnienia będzie podatna na przenikanie powietrza oraz wilgoci z zewnątrz. Poniżej kilka zdjęć ukazujących efekt niewłaściwie przygotowanych otworów do montażu.

dobry montaz
dobry montaz 2

 

Poniżej przedstawiamy przykładowy sposób przygotowana otworów pod szczelny montaż okien i drzwi. Proszę zwrócić uwagę, że wyrównana jest całą szerokość glifu okiennego oraz zewnętrzna część muru na obrys ok 10cm. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z prawidłowo przygotowanych otworów okiennych do szczelnego montażu okien PCV, drewnianych i aluminiowych.