W jaki sposób przygotować otwór do montażu bramy garażowej? Inwestorzy zamawiają montaż bramy na różnych etapach swojej budowy. Część inwestorów chce zamontować bramę bardzo szybko, jeszcze przed elewacją i tynkowaniem, by móc korzystać z garażu jako swoistego magazynu na różnego rodzaju materiały budowlane i wykończeniowe.

Reszta zabezpiecza otwór płytami, a z samym montażem bramy czeka na sam koniec, gdy położone są już tynki i właściwa podłoga w garażu. W obu przypadkach otwór bramy musi być odpowiednio przygotowany, aby uniknąć późniejszych problemów z funkcjonowaniem bramy i zapewnić jej bezawaryjne, długoletnie działanie. Jedną z najistotniejszych kwestii jest przygotowanie wewnętrznej ściany garażu. To właśnie tutaj mamy nadproże i węgarki, na których brama będzie montowana. Koniecznie trzeba zadbać o to, żeby nadproże było proste, nieskręcone i niewygięte w ,,banan”. Z kolei węgarki muszą mieć pion i jedną wspólną płaszczyznę. Obowiązkowo, zarówno nadproże, jak i węgarki, muszą być równo otynkowane. Ich powierzchnia powinna być gładka i wykonana pod poziomicę. Nie mogą się kruszyć, czy też nosić śladów spękań. Pełnią bardzo ważną rolę, do nich montażyści przykręcą prowadnice i napęd  bramy garażowej. Od dokładności tych działań zależy cicha i bezawaryjna praca bramy, oraz efektywna termoizolacja domu. Bardzo dobrym pomysłem jest też otynkowanie sufitu. Po montażu bramy, prawidłowe wykonanie tego etapu prac,  będzie bardzo trudne i kłopotliwe. Istotne jest też ustalenie ostatecznej wysokości posadzki, która uwzględnia wszystkie planowane warstwy, oraz planowany spadek. 

 

Prezentowane zdjęcia przedstawiają błędy w przygotowaniu otworów. Odchyłki od pionu sprawdzane przy pomocy poziomicy, oraz wygięcie nadproża w tzw: ,,banan”sprawdzone za pomocą rozciągniętego sznurka.